Pasek zakładek

czwartek, 24 maja 2018

Jezioro Małe (Kosobudzkie) - Kosobudz

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


Informacje podstawowe


blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.comKolejnym jeziorem  opisanym na blogu jest jezioro Małe (PZW Zielona Góra) położone w południowo-wschodniej części niewielkiej miejscowości Kosobudz. Jest to niewielkie jezioro o powierzchnia ok. 9,2 ha, głębokość maksymalna to 5,2 m a średnia ok. 2,7 m. Wędkowanie na jeziorze Dziarg dozwolone jest wyłącznie z brzegu. "Jezioro to położone jest w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu wsi Kosobudz. Jest ono niewielkim, bezodpływowym oczkiem wodnym. Prawdopodobnie zasilane jest wodami podziemnymi. Od zachodniej strony akwen graniczy z polami i łąkami wsi Kosobudz. Pozostała część (ok. 60% całkowitej linii brzegowej) otoczona jest lasem sosnowym, na pobrzeżu którego rosną olchy i brzozy. Około 65% linii brzegowej porośnięte jest przez pas trzciny pospolitej. W płytszych częściach jeziora pojawia się również rdestnica pływająca, rdest ziemnowodny oraz grążel żółty. Jezioro Kosobudzkie należy do małych i niezbyt głębokich jezior eutroficznych, zaliczanych do typu sandaczowego."   

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Kosobudzkie


Dojazd i infrastruktura


Dojazd do miejscowości Kosobudz opisywałem już przy okazji prezentacji jeziora Dziarg, dlatego nie będę powtarzał go w tym poście. Po wjeździe do Kosobudza skręcamy od razu w lewo (piaszczysta droga) i po koło 200 metrach dojeżdżamy do samego jeziora, gdzie mamy dużo miejsca aby zaparkować samochód.

 


Nad brzegami zbiornika znajduje się kilkanaście pomostów, jak również kilka miejsc do wędkowania z brzegu. Byłem tam tylko w miejscu widocznym na zdjęciach więc nie napiszę nic więcej.


Ryby i porady


Nie miałem okazji jeszcze wędkować w jeziorze Kosobudz, a zajechałem tam tylko przejazdem w drodze nad jezioro Dziarg. Z informacji dostępnych w internecie żyje w nim kilkanaście gatunków ryb m.in.: sandacze, leszcze, krąpie, okonie, płocie, wzdręgi, węgorze, ukleje oraz karpie, jednakże najliczniejszą populację tworzy płoć. Do największych okazów schwytanych na tym łowisku zalicza się duże karpie (do 10 kg).
Łowiska w najbliższej okolicy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz