Pasek zakładek

poniedziałek, 13 listopada 2017

Jezioro Dziarg - Kosobudz

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


Informacje podstawowe


Kolejnym jeziorem  opisanym na blogu jest jezioro Dziarg (PZW Zielona Góra) położone w północno-zachodniej części niewielkiej miejscowości Kosobudz. Jest to jedno z jezior, na które warto zawitać już dla piękna otaczającej go przyrody. Zbiornik należy do przepływowych, jego powierzchnia to ok. 11,3 ha, głębokość maksymalna to 10,4 m a średnia ok. 5,0 m. Wędkowanie na jeziorze Dziarg dozwolone jest wyłącznie z brzegu. Jezioro moim zdaniem należy do jednego z najczystszych w naszym województwie, woda jest naprawdę mega przejrzysta. Zbiornik pod względem limnologicznym o średnio zaawansowanej eutrofii. Brzegi jeziora porośnięte w 75%, a z roślin o liściach pływających najczęściej spotyka się rdestnicę pływającą oraz grążela żółtego (północny kraniec akwenu). Okoliczne lasy są bardzo ładne (tereny Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego) i zachęcaj do spacerowania, zbierania grzybów.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Dojazd i infrastruktura


Dojazd do jeziora jest bardzo prosty. Jezioro Dziarg znajduje się w odległości ok. 30 km od Świebodzina w kierunku na Torzym. W Poźrzadle skręcamy na Toporów, a następnie kierujemy się na miejscowość Kosobudz. Po przejechaniu przez całą wioskę wjeżdżamy na leśną drogę i zaraz skręcamy w prawo. Po około stu metrach dojeżdżamy do parkingu przy samym jeziorze. Nad jeziorem znajduje się bardzo ładna plaża z dwoma nowym pomostami, wiatą i miejscem do rozpalenia ogniska. Przy plaży Nadleśnictwo zorganizowało miejsce do biwakowania. Rozbicie namiotu lub kempingu w tym miejscy jest płatne, a wszelkie informacje na ten temat znajdują się na tablicy przy parkingu (przy następnej wizycie spisze więcej informacji odnoście pola namiotowego tj. cena itp. oraz porobię więcej zdjęć). W koło jezioro znajduje się sporo kładek wędkarskich i jest to moim zdaniem jedno z lepszych jezior w okolicy pod względem łowienia z brzegu (patrząc okiem spinningisty). Ryby i porady


Występują tam karpie, liny, leszcze, płoć, węgorz, okoń, znajdują się tam także duże okazy suma i liczna populacja szczupaka. Wędkowałem tam kilka razy. Wyniki nie były oszałamiające, jednak wiem iż na pewno są tam ładne ryby, gdyż widziałem ogromne karpie (powyżej 10 kg), liny, grupy wielkich leszczy ... pływające tuż przy samych pomostach. Naprawdę niesamowity widok, który zachęca do wędkowania w tym jeziorze i na pewno nieraz tam jeszcze zawitam. Odcinek linii brzegowej jeziora Dziarg 100 m po prawej i 100 m po lewej stronie od dopływu w krańcu południowo-wschodnim zbiornika, w okresie od 1 marca do 15 czerwca każdego roku uznany jest za tarlisko ochronne ryb (informacja z internetu, nad jeziorem nie widziałem żadnej informacji na ten temat). Jak zawsze osoby, które już tam łowiły zachęcam do komentowania ;)
Łowiska w najbliższej okolicy:

1 komentarz:

  1. Rzeczywiscie piękne jezioro, wedkowalem parę razy...za każdym razem na nockach...niestety bez efektów... :-( były teściu za to wedkowal tam często niedaleko kąpieliska...i praktycznie za każdym razem miał karpia tak coś ok 2-3 kg...z rybą drapieżna jest też ciężko...ogólnie są ryby...ale jezioro według mnie bardzo himeryczne i trudno do połowów...ale przepiękne !!!

    OdpowiedzUsuń