Pasek zakładek

środa, 12 października 2016

Jezioro Goszcza - Lubrza

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Informacje podstawowe

 

Jezioro Goszcza (PZW Zielona Góra) to średniej wielkości jezioro położone w miejscowości Lubrza i Nowa Wioska. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 48 ha. Głębokość maksymalna wynosi aż ok. 20,2 m, a średnia ok. 7,7 m. Goszcza otoczona jest lasami mieszanymi, a brzegi przeważnie porośnięte trzciną, pałką wąskolistną i tatarakiem. Woda w jeziorze latem nie jest zbyt czysta lecz spokojnie nadaje się do kąpieli. Dno mało urozmaicone lecz w wielu miejscach mocno porośnięte moczarką.

W pobliżu znajdują się jeszcze dwa jezioro PZW na których można wędkować tj. trochę mniejsze Jezioro Lubie połączone z jeziorem Goszcza kanałem oraz małe jezioro o nazwie pochodzącej od wioski czyli Lubrza. Wokół jezioro Goszcza i jeziora Lubie prowadzi bardzo ładny szlak pieszo-rowerowy o nazwie "Szlak Nenufarów". Znalezienie noclegu nad jeziorem Goszcza nie powinno stanowić problemu. Wioska Lubrza aspiruje na miano miejscowości turystycznej. Co roku odbywa się tam znana okolicznym mieszkańcom impreza "Noc Nenufarów", z Lubrzy możemy wypłynąć na spływ kajakowy (do wyboru kilka tras), a okoliczne tereny są naprawdę ładne i warte odwiedzenia.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com
Dojazd i infrastruktura

 

Jezioro Goszcza położone jest ok. 10 km od Świebodzina. Nad jeziorem znajdują się trzy ładne plaże: jedna od strony północnej (były ośrodek Uniwersytetu Zielonogórskiego, w ostatnim czasie plaża została odnowiona i zrobiona nowy ładny pomost), jedna od strony Lubrzy (moim zdaniem obecnie w najgorszym stanie) i jedna od strony Nowej Wioski (ładna duża plaża lecz bez pomostu). Na ryby samochodem najlepiej dojechać na plażę północną lub od strony Nowej Wioski. Dojazd do tych miejsc przedstawiłem na poniższym zdjęciu.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Wschodni brzeg jeziora jest w dużej części podmokły, a nawet bagnisty, dlatego od strony Lubrzy nie znajdziemy żadnego pomostu poza tym na plaży. Po stronie zachodniej biegnie wspomniany wcześniej szlak, który prowadzi od plaży północnej do południowej. Wzdłuż szlaku znajduje się sporo kładek, które jednak są różnej jakości, więc radzę być ostrożnym wchodząc na nie. Najlepsze miejsca do wędkowania znajdują się podobno od strony zachodniej, które dostępne są niestety tylko z łódki lub pontonu (uwaga: można używać tylko silniki elektryczne). Nad jeziorem znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu pływającego, lecz posiadają w ofercie chyba tylko rowerki i kajaki.


Ryby i porady

 

Zgodnie z informacją zamieszczoną na tablicy nad jeziorem Goszcza można tam złapać: lina, szczupaka, sandacza, węgorza, karasia, leszcza, płoć, okonia, wzdręgę, ukleję, krąpia, karpia, suma oraz co ciekawe sielawę. Ja jak do tej pory miałem okazję tylko kilka razy tam spinningować. Szczupaków jest naprawdę sporo lecz niestety tylko same małe. Podobno rzadko, ale trafiają się też większe, a częstym przyłowem bywa sandacz i sum.

Zachęcam do komentowania i do polajkowania profilu na fb :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz