Pasek zakładek

sobota, 12 maja 2018

Jezioro Czarna Woda - Łagówek

Strona południowa


Informacje podstawowe


Kolejnym jeziorem  opisanym na blogu jest jezioro Czarna Woda (Czarne) (PZW Zielona Góra) położone koło miejscowości Łagówek (pow. świebodziński, gmina Łagów). Gospodarzem wody jest koło PZW z Sieniawy. Jest to niewielki akwen o pow. około 7,6 ha (wg danych z wykazu dostępnych wód), położony w malowniczej kotlinie, którą otaczają buki i sosny. Czarna Woda to jezioro bezodpływowe, rynnowe o głębokości do 10 m. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu odcieniowi wody, która przez cały rok jest ciemna. Odbywają się tutaj często zawody wędkarskie. 

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Dojazd i infrastruktura


Jezioro położone jest w odległości ok. 24 km od Świebodzina. Najpierw należy kierować się w stronę Łagowa. Jadąc od Świebodzina należy przejechać przez cały Łagów i za Biedronką skręcić w prawo na Łagówek. Na wysokości tablicy kierującej do Łagówka w lewa skręcamy w polną drogę w prawo (jest również tablica informująca o jeziorze). Po przejechaniu przez tory i niewielki kawałek lasem dojeżdżamy do samego jeziora.


Przy samym jeziorze dostępny jest niewielki parking wraz z zadaszoną wiatą z ławami i miejscem na ognisko. Z parkingu prowadzi ścieżka dookoła jeziora. Wzdłuż brzegu północno-zachodniego znajdziemy wiele ładnych kładek do wędkowania w tym m.in. kładkę dla osoby niepełnosprawnej (zdjęcie poniżej), natomiast po przeciwnej stronie dostępnych jest wiele miejsc do wędkowania z brzegu, więc nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem miejsca dla siebie.


blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Ryby i porady


Nad jeziorem byłem tylko dwa razy ze spiningiem i złowiłem kilka małych szczupaczków. Z informacji od innych wędkarzy podobno są tam również sandacze, a nawet sumy. Co do innych gatunków niestety nie posiadam żadnych informacji. Zachęcam do komentowania przez osoby, które miały już tam okazję wędkować.
Łowiska w najbliższej okolicy:

1 komentarz:

  1. Jeżdżę na czarne od lat z zielonej góry jest to naprawdę fajna woda a do tego bardzo tam spokojnie. Jest to woda bardzo chimeryczna w której jest każdy gatunek ryby. Płoć, leszcz, naprawdę duży karp, amur, z drapieżników szczupak okoń sandacz i sum. Tego ostatniego jest tam zbyt dużo i dla tego zniesiono okres ochronny suma. Naprawdę warto pojechać i powedkować.

    OdpowiedzUsuń