Pasek zakładek

środa, 11 stycznia 2017

Jezioro Kałek (Gryżyńskie, Wapienne) - Gryżyna

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


Informacje podstawowe


Jezioro Kałek to pierwsze łowisko na blogu, którego właścicielem nie jest PZW. Miejsce to już ze względu na samą jego urodę, położenie i otaczające je lasy jest warte odwiedzenia. Jezioro Kałek jest jednym z większych i najbardziej atrakcyjnym jeziorem Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni ok. 23,7 ha i głębokości maksymalnej ok. 23,8 m. Dzienne zezwolenie na wędkowanie kosztuje 10 zł i można je wykupić w recepcji ośrodka nad samym jeziorem.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Jego wielką zaletą jest bardzo przejrzysta woda. Wokół jeziora wiedzie ścieżka edukacyjna o długości 7,5 km. Nad jeziorem można spotkać wiele rzadkich gatunków zwierzą (głównie ptaków), ja miałem kilka razy okazję zobaczyć ogromnego orła białego. Na poniższym zdjęciu piękna dębowa aleja.


blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Dojazd i infrastruktura


Dojazd nad jezioro jest bardzo prosty. Po dojechaniu do Gryżyny należy kierować się w stronę ośrodka (są informujące o tym tablice) tj. jadąc od strony Krosna pierwsza w prawo, a od strony Świebodzina pierwsza w lewo. Przed i na ośrodku są duże parkingi, skąd już jest bardzo blisko nad jezioro. Ośrodek wypoczynkowy jest bardzo zadbany, są tam dwa duże pomosty (na których bardzo często spotkać można wędkarzy), jak również można wynająć domek na noc. Również w Gryżynie jest kilka miejsc, w których jest możliwość przenocowania. Wędkować na jeziorze Kałek można jedynie z brzegu. W koło jeziora prowadzi piękna leśna ścieżka. Pomostów jest nawet sporo, jednak ich stan jest naprawdę różny (zalecam ostrożność). Aby dotrzeć w niektóre miejsca potrzebne mogą być kalosze.Ryby i porady


Nad jeziorem Gryżyńskim byłem wiele razy i zawsze udało się coś złowić. Najczęstszą zdobyczą jest tam płotka, której jest tam naprawdę bardzo dużo. Tych większych należy szukać w większej odległości od brzegu i trafiają się nawet często. Można łowić zarówno na spławik, jak i z gruntu. Podobno można tam złapać również lina, leszcza, węgorza i karpia. Z tego co słyszałem leszcze i karpie dorastają tam do sporych rozmiarów, jednak moim zdaniem leszcze trafiają się sporadycznie, a na karpia należy dłużej ponęcić. Również drapieżników jest w tym jeziorze sporo. Okonie są często zdobyczą również na spławik, a o szczupaka 60+ nie jest trudno (o metrówkach z tego jeziora nie słyszałem, jednak kilka razy widziałem jak ktoś złowił szczupaka 80+).


 

Łowiska w najbliższej okolicy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz