Pasek zakładek

środa, 10 sierpnia 2016

Jezioro Zamecko - Świebodzin


Informacje podstawowe

 

Jezioro Zamecko (okręg PZW Zielona Góra) to niewielkie, płytkie i mocno zanieczyszczone jezioro położone na wschodnich obrzeżach Świebodzina. Brzegi jezioro w całości porośnięte trzcinną, a dno jezioro mocno zamulone. Powierzchnia jeziora to ok. 17 ha, a głębokość maksymalna ok. 2,2 m. Przez jezioro przepływa rzeka Lubinica. W przeszłości jezioro stanowiło odbiornik ścieków ze Świebodzina, natomiast kilka lat temu po uruchomieniu miejskiej oczyszczalni zostało zarybione i powoli powraca do życia.

Dojazd i infrastruktura

 

Do jeziora możemy na pewno dojechać od strony południowej (z drugiej strony jeszcze nie miałem okazji łowić). Najlepiej zaparkować pod wiaduktem na drodze S3, na łąkę nie radzę wjeżdżać, gdyż można zakopać auto. Wzdłuż łąki oraz po przeciwnej stronie znajduje się kilka kładek, w miarę dobrym stanie (niektórzy "właściciele" kładek potrafią wyprosić). Zachodniej strony jeszcze nie zbadałem, wiem jedynie, że od strony działek nie ma dojścia do jeziora. 


Ryby i porady

 

Na tym łowisku możemy połowić głównie białoryb. Możemy tam złowić: leszcze, karasie (zarówno srebrne jak i złote), lina, płotki, wzdręgi, a czasami podobno trafiają się również karpie (słyszałem, że nawet takie powyżej 10 kg). Wiosną ładnie biorą płotki na bata, czasami trafi się leszczyk oraz karaś. Natomiast latem polecam połowić tam na koszyczek ewentualnie odległościówkę, na pewno połowimy leszczy (głównie trafiają się takie do 0,5 kg) i karasi. Jeżeli chodzi o drapieżnika to podobno jakieś tam pływają, jednak na kilka podejść ze spiningiem, które robiłem do tego jeziora, widziałem jedynie kilka okoni odprowadzających przynętę (żadnego brania).Łowiska w najbliższej okolicy:   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz