Pasek zakładek

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Jezioro Jelito (Giełd) - Szklarka Radnicka

Informacje podstawowe

 

Jezioro Jelito (okręg PZW Zielona Góra) jest jednym z większych zbiorników wodnych w okolicy i drugim pod względem głębokości akwenem Środkowego Nadodrza. Jest to pięknie położone jezioro, które znajduje się na południowym krańcu Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia to ok. 50,5 ha, głębokości maksymalnej ok. 36,3 m, a średniej ok. 9 m. Przepływa przez nie odnoga rzeki Gryżynki. Łowisko bardzo często odwiedzane przez wędkarzy z okolicy.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Dojazd i infrastruktura

 

Jezioro leży w pobliżu wioski Szklarka Radnicka (trasa Krosno Odrzańskie -> Świebodzin), w odległości ok. 15 km od Krosna Odrzańskiego i ok. 30 km od Świebodzina. Należy skręcić przed torami w lewo (jadąc w kierunku Świebodzin) w stronę wioski/dworca PKP, następnie pierwsza w prawo przez tory i po wyjechaniu z wioski pierwsza w prawo w las. 


blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Po przejechaniu kilkuset metrów dojeżdżamy na parking przeznaczony dla wędkarzy nad samym jeziorem, gdzie znajduje się również stanica wędkarska koła nr 10 z Zielonej Góry (aktualnie mostek przed samym jeziorem jest w remoncie więc ostatnie 300 m musimy przejść pieszo). Wędkowanie z brzegu możliwe jedynie z kilku kładek w lewo od parkingu i kilku miejsc z brzegu w prawo od parkingu. Zdecydowanie łowisko dla osób posiadających własny środek pływający (brak możliwości wypożyczenia).

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Ryby i porady

 

Jak do tej pory miałem okazję łowić na tym jeziorze tylko jeden raz i niestety zakończyłem wyprawę o kiju. Na pewno jeszcze tam kiedy zawitam, jednak dopiero jak uda mi się kupić ponton. Według informacji z internetu, występuje tam większość gatunków pospolitych ryb jak karaś, płoć, okoń, leszcz, szczupak, lin, napotkamy tu karpia, amura (okazy kilkunasto kilogramowe), sandacza, suma, węgorza, tołpygę pstrą (osobniki o wadze ponad 25 kg), sielawa i sieja oraz, co będzie zaskoczeniem dla wędkarzy: boleń, kleń i duży rozpiór. Te ostatnie gatunki przedostają się do zbiornika Gryżynką z pobliskiej Odry.  Jezioro Jelito należy do najintensywniej zarybianych akwenów Okręgu PZW w Zielonej Górze.

Jezioro szerzej opisane w Wędkarzu Polskim: http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1351


Łowiska w najbliższej okolicy:  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz