Pasek zakładek

czwartek, 30 listopada 2017

Jezioro Buszenko

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

"Niezwykle piękne j. Buszenko znajduje się we wschodniej części powiatu sulęcińskiego, w północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego, na terenie Poligonu Wędrzyn. Wędkowanie tutaj obwarowane jest ważnymi ograniczeniami (patrz tutaj).

Akwen wciśnięty jest pomiędzy kilka z najwyższych wzniesień województwa lubuskiego, w tym Górę Gorajec (224 m npm). Różnica poziomów pomiędzy odległym o 200 m na południowy – wschód od brzegów szczytem tego wzgórza, a lustrem wody wynosi aż 94 ,5 m. j. Buszenko jest także najwyżej położonym jeziorem województwa w ogóle – jego lustro wody leży bowiem na rzędnej 129 ,5 m npm. Stoki Gorajca, podobnie jak niemal całe sąsiedztwo akwenu pokrywa wspaniały, ponad stuletni las bukowy z bardzo interesującą fauną, dlatego postulowane jest tu utworzenie rezerwatu „Buczyny nad Buszenkiem”. Brzegi jeziora są w zdecydowanej większości strome, miejscami wręcz urwiste, pocięte dolinkami. Nic dziwnego – zajmuje ono północny, szczytowy fragment głębokiej, polodowcowej rynny. Jedyne łagodniejsze zejścia do wody znajdują się w części północno – wschodniej.

Akwen nie posiada żadnych dopływów i jest zasilany głównie przez wody podziemne. Jedynym odpływem uchodzącym w północno - wschodnim krańcu jest Jeziorna, która stąd właśnie bierze początek. Ta piękna, pstrągowa rzeczka opuszcza jednak wkrótce granice powiatu sulęcińskiego. Ciek został wprzęgnięty w przedwojenny, niemiecki, potężny system fortyfikacji zwany obecnie „Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym”. W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Jeziorną pomiędzy j. Buszenko, a pobliskim j. Buszno poszerzono, pogłębiono, a przy wypływie z pierwszego akwenu posadowiono potężny bunkier – jaz, który stoi tu do dziś w miejscu zwanym Rybin. Służył on do piętrzenia wód j. Buszenko do zalewania w celach obronnych fragmentów doliny Jeziornej. W ostatnich latach kanałem tym płynie niewiele wody, która okresowo nawet tu stagnuje, w związku z tym jest on mocno zarośnięty.

Źródło: "Między Wartą a Pliszką, czyli wędkowanie na wodach powiatu sulęcińskiego"

Wody j. Buszenko cechuje niezwykła czystość i przejrzystość, która nawet latem nie spada poniżej 5 – 6 metrów. Piaszczyste dno schodzi w głąb bardzo gwałtownie. W wielu miejscach napotkamy na nim kamienie, a nawet głazy polodowcowe. W krańcu północno – wschodnim i południowym spadki są wyraźnie łagodniejsze, odłożyły się tu też pewne ilości gytii. Dno jeziora porasta wąski pas roślin zanurzonych budowany głównie przez wywłócznika, rogatka i włosiennicznika, przechodzący głębiej w skupiska ramienic. Elodeidy rozrastają się jedynie w zatoce południowej, zajmując ją niemal całkowicie oraz w okolicach wypływu. Pas oczeretów zdominowany przez trzcinę jest wąski, poprzerywany, miejscami fragmentaryczny, jedynie w części północno – wschodniej osiąga szerokość ok. 20 m.

Pod względem wędkarskim na najwyższą uwagę zasługuje tu bardzo duży okoń, dorodna płoć i szczupak. Pływają tutaj także piękne leszcze, liny, wzdręgi, niezbyt liczny, ale za to kapitalny węgorz. W pobliże brzegów wschodnich jeziora dotrzemy kierując się z drogi powiatowej Trzemeszno - Wielowieś skręcają w tej drugiej wsi, na małą osadę Długoszynek. Dalej niestety musimy poczłapać ok. 2 km, lub użyć roweru."

Źródło: Między Wartą a Pliszką, czyli wędkowanie na wodach powiatu sulęcińskiego
             (W. Zieleniewski, 2006)
Pozostałe jeziora poligonowe:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz