Pasek zakładek

piątek, 4 listopada 2016

Jezioro Liny Duże - Wielka Wieś

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


Informacja podstawowe

 

Jezioro Liny Duże (PZW Zielona Góra) lub jak również możemy gdzieniegdzie znaleźć Linie Duże, położone jest obok miejscowości Linie (jak wskazują wszystkie mapy), która zmieniła chyba nazwę na Wielka Wieś (jak wskazują tablice przy wjeździe do wioski). Powierzchnia jeziora wynosi ok. 28 ha. Maksymalna głębokość jeziora Liny szacowana jest na ok. 10,8 m, a średnia na ok. 4,7 m. Dno jeziora mocno porośnięte roślinnością, a woda w miarę czysta. Nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy, na którym znajduje się jeden większy pomost oraz kilka mniejszych dla wędkarzy. Można tam przenocować oraz wynająć łódkę wędkarską. Część brzegu za ośrodkiem ogrodzona przez prywatne domki/ośrodki.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.comblog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


 

Dojazd i infrastruktura


Dojazd do jeziora jest bardzo prosty. Jezioro znajduje się w odległości ok. 6 km od Kargowej jadąc drogą w kierunku Babimostu. Po wjechaniu do wioski należy skręcić w pierwszą leśną drogę w lewo, prowadzi ona do ośrodka położonego nad jeziorem. Jeżeli przeoczymy zjazd to nie musimy zawracać, gdyż za zakrętem będzie kolejny zjazd w lewo do ośrodka (z drogi na zakręcie jezioro jest już dobrze widoczne). Samochód najlepiej zaparkować wzdłuż drogi przed ośrodkiem, jest tam sporo miejsca. Jadąc dalej i mijając ośrodek możemy dojechać aż do pierwszej zatoczki za ośrodkiem. We wschodniej części jeziora znajduje się stanica wędkarska widoczna na zdjęciach poniżej. Aby do niej dojechać należy skręcić za wioską w leśną drogę w lewo, jest znak informujący o stanicy. Dookoła jeziora prowadzi ścieżka, niestety część północno-wschodnia jest trochę podmokła i mocna zarośnięta co wymaga trochę przedzierania. Kładek nad jeziorem, poza tymi na ośrodku i stanicy jest bardzo mało (ok. pięć), jednak w koło jeziora jest bardzo dużo miejsc do wędkowania z brzegu. Według mnie najciekawsze znajdują się na wschodnim brzegu oraz na cypelku pomiędzy zatoczkami. Obie zatoczki są bardzo mocno zarośnięte i wędkowanie w nich jest praktycznie niemożliwe.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com


Ryby i porady


W internecie piszą, iż zbiornik ceniony jest przede wszystkim z powodu bardzo dużych okazów węgorzy i kilkunastokilogramowych karpi i amurów. Do największych okazów ryb, schwytanych na tym łowisku należą ponadto: 7 – 10 kg szczupaki, 6 kg sandacz, 3 kg leszcze i karasie o wadze ponad 1 kg. Do dużych rozmiarów dorasta również płoć i lin. W Jeziorze Linie występuje również sum, jednak podobno największe okazy (40–50 kg) łowi się na sąsiednim zbiorniku – Jezioro Liny Małe. Ja spinningowałem tam w tym roku kilka razy. i mogę powiedzieć, że szczupaków jest tam naprawdę sporo, jednak głównie takie w okolicach 50 cm. Dla osób planujących wypad nad to jezioro i chcących łowić z brzegu radzę, aby zabrali wodery lub chociaż kalosze, ponieważ aby spokojnie porzucać z brzegu trzeba wyjść za trzciny do wody. Sporo od brzegu jest w miarę płytko i dopiero kilka metrów za trzcinami jest spory spadek. Powodzenie i zachęcam do lajkowania fanpage :)
Łowiska w najbliższej okolicy:   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz