Pasek zakładek

środa, 4 października 2017

Jezioro Moczydło - Osiecznica

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Informacje podstawowe

W tym roku skupiłem się głównie na wędkowaniu w Odrze, stąd mało moich opisów jezior na blogu. W ostatnim czasie udało mi się jednak odwiedzić jezioro Moczydło (PZW Zielona Góra) w okolicy miejscowości Osiecznica. Jest to niewielkie jezioro otoczone lasem o powierzchni ok. 11,1 ha. Jezioro moczydło nie należy do głębokich,  średnia głębokość to ok. 2,5 m, a maksymalna to tylko ok. 4,5 m. Dno jeziora jest głównie muliste, a z tego powodu woda mało przejrzysta. W płytszej części północno-wschodniej na odcinku 280 m (począwszy od północnego mostu na kąpielisku) oraz 40 m w głąb jeziora utworzone zostało tarlisko, z corocznym zakazem wędkowania w okresie od 1 stycznia do 31 maja. Jak dla mnie bardzo dobry pomysł, niestety tak rzadko spotykany na polskich wodach  (temat wart poruszenia w osobnym wpisie) :/ 


Dojazd i infrastruktura


Jezioro położone jest w odległości ok. 6 km od Krosna Odrzańskiego w kierunku na Słubice. Około 1 km za miejscowością Osiecznica skręcamy w prawo w las i dojeżdżamy na parking przy samym jeziorze (zjazd przed przystankiem na duży leśny parking lub kawałek dalej na parking dla wędkarzy z Krosna Odrzańskiego). Jeziora bardzo ładnie zagospodarowane przez koła z Krosna Odrzańskiego. W zachodniej części znajduje się sporo ładnych kładek, a we wschodniej kilka miejsc do wędkowania z brzegu. Okoliczne lasy zachęcają do spacerowania, a dookoła jeziora prowadzi ścieżka.
Od strony miejscowości Osiecznica znajduje się ładna plaża z trzema nowymi dużymi pomostami. Plaża czysta z przebieralniami, toi-toi i miejscem na ognisko. Nad samą plaże prowadzi ścieżka rowerowa z Krosno Odrzańskiego.

blog wędkarski - lubuskie-lowiska.blogspot.com

Ryby i porady


Nad jeziorem Moczydło z wędką byłem tylko kilka razy (częściej na grzybach w okolicznych lasach:) i z powodu słabych wyników nie za bardzo lubię tam wędkować. Jednak ryb jest podobna sporo m.in. dużo płotek i leszczy, karaś lin oraz karp, a z drapieżników ładne okonie, średnie szczupaki i ostatnio wpuszczony węgorz. Jezioro w ostatnich latach mocno zarybiane. W sezonie oraz zimą często organizowane są tam zawody wędkarskie, więc przed wyjazdem radzę sprawdzić na stronie okręgu czy jezioro będzie wolne (chociaż myślę, że jakieś miejsce pewnie się zawsze znajdzie). Zachęcam do komentowania przez osoby, które miały już okazję tam wędkować.
Łowiska w najbliższej okolicy:

1 komentarz: